...

Kontrola pracownika na L4. Czy to brak zaufania i nadużycie?

 

9 lut, 2023

9 lut, 2023

9 lut, 2023

9 lut, 2023

kontrola pracownika na l4

 

Coraz cięższą sytuacją stają się nagminne zwolnienia lekarskie. Od dawna wiadomo, że w pracy musimy sobie wzajemnie ufać i wychodzić z założenia, że żadna ze stron nie chce oszukać tej drugiej.

Co jednak w przypadku kiedy zaufanie staje się problemem, a my mamy wiele podejrzeń co do szczerości współpracowników? Czy pierwsza myśl jaka powinna się pojawić to kontrola pracownika na L4?

Jednym z takich przypadków jest wspomniane wcześniej częste chodzenie na zwolnienie lekarskie. Kiedy nasz pracownik zaczyna nadużywać cierpliwości dotyczącej ilości nieobecności w firmie, nasze podejrzenia rosną.

Czy na pewno jest tak chorowity? A może po prostu dorabia u konkurencji lub jest zbyt leniwy, żeby wypełniać swoje pracownicze obowiązki? Pytań jest na pewno dużo więcej. Istotne, żeby znaleźć odpowiedź, a przede wszystkim przyczynę zachowania naszego pracownika.

Zdrowie pracownika jest bardzo ważne, ale czy wiesz ile kosztuje L4 Twoją firmę?

 

 

Kiedy okazuje się, że nasz pracownik świadczy usługi na rzecz innego pracodawcy – i to bez umowy – mamy duże podstawy do rozwiązania współpracy.

To na pewno zmniejsza nasze zaufanie w stosunku do pozostałych pracowników, nawet jeśli ich zwolnienia lekarskie są podparte prawdziwymi problemami zdrowotnymi.

Z drugiej strony, nie warto też „karać” uczciwych pracowników i patrzeć na nich przez pryzmat innego oszustwa. Czy możemy zatem uniknąć takich sytuacji? Nie, jednak możemy zmniejszyć ich skalę.

Ufaj, ale weryfikuj!

 

 

Najprostszym sposobem na ujawnienie takiego oszusta jest wynajęcie prywatnego detektywa, który pomoże nam ustalić faktyczną przyczynę przebywania na tzw. L4.

Czasami pierwszym krokiem jest interwencja w ZUS, który – po zgłoszeniu przypuszczalnego oszustwa – ma obowiązek sprawdzić czy rzeczywiście zwolnienie lekarskie jest podyktowane chorobą pracownika. Czy ZUS zrobi to od razu? Wątpliwe, ale o tym później.

Czasami zdarzają się oczywiście sytuacje losowe, kiedy zatrudniony jest chorowity i wymaga częstego zwolnienia na rzecz podratowania swojego zdrowia. 

Jednak są to wyjątkowe przypadki i na pewno – jeśli pracownik jest szczery wobec potencjalnego pracodawcy – zgłosi ten fakt podczas rozmowy kwalifikacyjnej. 

Kontrola pracownika na L4 przez ZUS

 

 

Oczywistym jest, że pracownik, który ze względu na swój stan zdrowia nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków może bez negatywnych konsekwencji skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Jak to jednak wygląda z perspektywy wynagrodzenia?

Przez pierwsze 33 dni zwolnienia wszelkie świadczenia wypłacane są przez pracodawcę.

Po upływie tego czasu ZUS ma prawo sprawdzić czy osoba będąca na zwolnieniu lekarskim rzeczywiście tego wymaga. 

Należy pamiętać, że te 33 dni to suma wszystkich dni trwania chorobowego w ciągu roku.

Kolejną ważną kwestią jest to, że osoby po ukończeniu 50 roku życia podlegają nieco innym ustaleniom. Mianowicie pracodawca wypłaca świadczenia jedynie przez 14 dni.

 

Dlaczego i kiedy ZUS ma prawo do skontrolowania osoby przebywającej na „L4”?

 

 

Zacznijmy od tego, że przy wystawianiu zwolnienia, lekarz, ma obowiązek zweryfikować adres przebywania podczas trwania choroby.

Wyjątek stanowi chorobowe, które nie wymaga od nas pozostania w jednym miejscu. Jest to ważna dla każdego, kto planuje lub wymaga dłuższego zwolnienia.

To właśnie pod ten adres na kontrolę uda się ZUS kiedy stwierdzi, że czas nas sprawdzić. Co w przypadku kiedy nie zastanie nas we wskazanym miejscu?

ZUS wyznacza drugi termin. Najczęstszym tłumaczeniem w przypadku niezastania chorego jest oczywiście wizyta w aptece. Czy to prawdziwa wersja zdarzeń? Na pewno wątpliwa.

Twój pracownik często korzysta z L4, co robić?

 

 

Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia to kontrola pracownika na L4 jest jak najbardziej wskazana. Najlepiej wtedy skontaktować się z nami i ustalić plan działania.

Podczas 30 minutowej, darmowej konsultacji pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.

Zachowanie poufności i nie pokazanie pracownikowi, że podejrzewamy go o kłamstwo jest bardzo ważne.

 Musimy pamiętać, że nie zawsze oskarżenia mogą się potwierdzić. Jak wówczas wyjaśnimy przedwczesne podejrzenia naszemu pracownikowi? 

Zapraszamy do konsultacji i do ustalenia planu działania w takich i innych sprawach.

 

Skontaktuj się z nami! W dni robocze najczęściej odpowiadamy w ciągu 60 min.

Centrala

Kalisz

Telefon

Email

biuro@ak-detektyw.pl

Wyślij wiadomość

Zaznacz zgodę

Sprawdź inne wpisy na blogu

INFORMACJE

Współpraca

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.