Czy seriale odzwierciedlają rzeczywistą pracę detektywa? 

Praca detektywa, choć wydaje się być szybka i spontaniczna, jest dokładnie zaplanowana i przemyślana. Wprawdzie zdarzają się akcje kiedy musimy bardzo szybko podejmować decyzje i zmieniać nasze plany. Jednak przed rozpoczęciem prowadzenia każdej sprawy, detektyw, dokładnie i w spokoju analizuje każdy szczegół, trop oraz mniej lub bardziej istotne elementy. W dalszej części dowiesz się jak pracuje detektyw i na co sobie może pozwolić.

Najważniejsza rzecz przed rozpoczęciem działań

Jak pracuje detektyw? Skrupulatna analiza zebranych faktów jest kluczowa dla dalszego rozwoju sytuacji. Kiedy coś nie jest do końca jasne, detektyw musi zaplanować wszystko tak, aby nie pominąć żadnej kwestii. Wyjazdy w teren, obserwacje dynamiczne lub jazda autem przez dłuższy czas wymagają poznania terenu, na którym musimy się poruszać. Każda akcja jest inna, wymaga innej taktyki, sposobu spojrzenia na ogół oraz na szczegóły.

W takich sytuacjach kluczowe jest poznanie terenu. Nie zawsze nawigacja pokazuje skróty, drogi nieutwardzone czy leśne przejazdy. Jest to nie lada wyzwanie biorąc jeszcze pod uwagę, że osoba obserwowana doskonale zna swój teren i najlepiej wie jak się po nim sprawnie poruszać. Kolejnym ważnym powodem, dla którego musimy doskonale poznać teren przed rozpoczęciem akcji jest zminimalizowanie kosztów jakie docelowo poniesie klient. 

Tak działa się tylko w filmach, rzeczywistość jest już inna

Niestety, często w telewizji możemy spotkać się z nieprawdziwym przedstawieniem pracy detektywa. Zazwyczaj seriale czy filmy kreują prowadzenie akcji jako czynności szybkie, podejmowane niemalże od razu po rozmowie z klientem. W rzeczywistości oczywiście też można tak zrobić, ale czy naprawdę chcemy podchodzić do tematu tak nieprofesjonalnie? Prawda jest taka, że działania detektywistyczne zanim nabiorą rozpędu muszą być dokładnie przemyślane.

Dopiero po ustaleniu i dogłębnej analizie można zacząć realizować zlecenie. Co w przypadku kiedy sprawa jest pilna i nie ma za wiele czasu na czynności związane z zapoznaniem się ze sprawą? W takich sytuacjach należy zachować zimną krew, włączyć analityczne myślenie i maksymalnie skupić się na zadaniu. Tej części nie da się pominąć, a przyspieszanie tylko pogarsza naszą sytuację wyjściową. 

A na końcu najważniejsze jest prawo

Kolejną bardzo ważną kwestią w pracy detektywa jest wykonywanie obowiązków zgodnie z prawem. Jest to nieodzowny element, o którym nie można zapominać. Tutaj również kłaniają się nieprzemyślane sceny z filmów i seriali kiedy osoba przebrana, np. za hydraulika wchodzi do mieszkania i montuje kamery czy podsłuchy. To nie jest zgodne z prawdą. Tak nie działają profesjonalne firmy detektywistyczne. 

Należy również pamiętać, że najważniejszy jest człowiek i jego prawa. Nie możemy działać ze szkodą na zdrowiu osób trzecich, nie możemy zakładać podsłuchów ani kamer w domach czy biurach. Może się zdarzyć, że detektyw odmówi prowadzenia sprawy jeśli łamie ona prawo lub ma na celu zaszkodzić innym osobom.